Ziemie => Francja => Królestwo Francji => Wątek zaczęty przez: Jacek Kierach w Kwiecień 08, 2017, 16:47:58

Tytuł: Luwr
Wiadomość wysłana przez: Jacek Kierach w Kwiecień 08, 2017, 16:47:58
(http://www.mojewycieczki.org/Francja2_pliki/image002.jpg)
Luwr (fr. Louvre, Palais du Louvre) –  pałac królewski w Paryżu, . Jedno z największych historycznych rezydencji w Europie. Stanowi jeden z ważniejszych punktów orientacyjnych Paryża, położony jest przy prawym brzegu Sekwany w obrębie Pierwszej Dzielnicy. W obecnym stanie Luwr jest dziełem renesansowej, barokowej, klasycystycznej i eklektycznej architektury, a jego poszczególne elementy tworzą potężny gmach zbudowany na planie zbliżonym do wydłużonego prostokąta. Składa się z trzech części, najstarszej wschodniej z zabudowaniami wokół Cour Carree, południowej z XVII i XVIII w. oraz północnej z pierwszej połowy XIX w. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60 600 metrów kwadratowym znajduje się muzeum liczące około 35 000 dzieł sztuki światowego dziedzictwa od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, w tym tych o największej sławie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.

U schyłku XII wieku, król Filip II August wzniósł w tym miejscu zamek warowny. W drugiej połowie XIV wieku Karol V Mądry uczynił z zamku rezydencję królewską. W XVI wieku Franciszek I zamienił tę budowlę w monumentalny renesansowy pałac. W 1672, Ludwik XIV przeprowadził się do Wersalu, natomiast w Luwrze zostawił bogatą kolekcję dzieł sztuki antycznej. W 1692, gmach został siedzibą Académie des Inscriptions et Belles Lettres oraz Académie Royale de Peinture et de Sculpture, w roku 1699 Akademia zorganizowała pierwszy Salon wystawowy.

Położony jest w centrum historycznym Paryża – między prawym brzegiem Sekwany, a ulicą Rivoli oraz ogrodami Tuilerie, a kościołem Saint Germain l'Auxerrois. Luwr położony jest na jednej linii z Polami Elizejskimi, wchodząc w skład tzw. osi historycznej Paryża. Po zniszczeniu podczas Komuny Paryskiej a następnie rozebraniu Pałacu Tuileries oś uległa wydłużeniu o dawny dziedziniec zwany Cour Carrouse

Średniowieczna warownia i zamek królewski
Luwr ma metrykę sięgajacą XII wieku. Za panowania Filipa II Augusta wzniesiono poza murami Paryża zamek warowny z centralnym donżonem w celu zabezpieczenia miasta od północnego zachodu, gdzie spodziewano się ataku wojsk rywalizujących z Kapetyngami Plantagenetami, którzy wówczas posiadali własne domeny na terenie zachodniej Francji (Akwitania, Gaskonia, Prowansja, Langwedocja), ponadto sprzymierzone z królem angielskim było księstwo Normandii, połozone właśnie od północnego zachodu od Île-de-France. Fragmenty zamku widoczne są w podziemiach, które stanowią dziś rezerwat archeologiczny stanowiący część ekspozycji poświęconej historii Luwru[2]. Nie jest wykluczone iż król wzniósł zamek na zrębie wcześniejszej budowli obronnej[3].

W II połowie XIV wieku Karol V przebudował warownię w reprezentacyjny zamek. Nieco wcześniej zamek został włączony do miasta ponieważ Paryż otoczono nowym pierścieniem murów. Monarcha przeniósł swoją siedzibę ze starego zamku położonego na wyspie Cite. Rdzeniem budowli był okrągły w planie dawny donżon, który monarcha umieścił w czworobocznym dziedzińcu, wokół niego wzniesiono zabudowania o jednolitej wysokości. Kształt jest znany ze względu na zachowane dolne partie murów. Zamek miał plan zbliżony do kwadratu w narożach były okrągłe w planie baszty częściowo wtopione w lico murów, ponadto w każdej elewacja były pomniejsze baszty, od strony wschodniej para baszt flankowała główną bramę. Ponadto zamek był otoczony własnymi murami. Sam budynek zamku zajmował 1/4 zabudowań wschodniej części obecnego Luwru; czworoboku wokół dziedzińca Cour Caree. Architektura zamku jest znana z ikonografii, najważniejszym tego typu źródłem jest miniatura miesiąca października w Bardzo bogatych Godzinkach księcia de Berry namalowanych przez Braci Limbourg.

Luwr nowożytny
W XVI stuleciu za panowania Franciszka I i Henryka II od 1546 r. rozpoczęto przebudowę zamku w stylu francuskiego renesansu. Prace rozpoczęto od 1546. Nową budowlę zaprojektował Pierre Lescot, która pierwotnie miała mieć plan prostokąta z wielkim dziedzińcem (Cour Carree), jednakże ostatecznie architekt przyjął plan kwadratu. Za życia Lescota wzniesiono jedynie część skrzydła zachodniego od strony południowej. Jest to najstarsza część obecnego Luwru. Architekt swobodnie zastosował tu formy klasyczne łącząc je z francuską tradycją (wysokie dachy z lukarnami). Budynek ten charakteryzuje się harmonijną artykulacją elewacji za pomocą trzech ryzalitów rytmiką prostokątnych, okien zwieńczonych trójkątnymi i półowalnymi frontonami oddzielonych pilastrami, arkadami na parterze. Ponadto elewacje mają dekorację rzeźbiarską w niszach i zwieńczeniach ryzalitów. Wraz z rzeźbiarzem Jeanem Goujonem Lescot wzniósł Wielką Salę (Sala Kariatyd) pokłosie sprowadzenia przez Henryka II figury Artemidy. Za panowania Katarzyny Medycejskiej powstała koncepcja połączenia istniejących zabudowań Luwru z budowanym wówczas pałacem Tuiliers. Realizacja koncepcji trwała długo. Za panowania Henryka IV ukończono Małą Galerię (Petit Gallerie) i rozpoczęto prace przy Wielkiej Galerii (Grand Gallerie). Budowę prowadzili architekci Louis Metezeau i Jeana Baptiste'a Ducerceau mł. Za Ludwika XIII wzniesiono Pavillon de l'Horloge, który jest dziełem Jaques'a Lemerciera z 1624 r., za panowania Ludwika XIV zamknięto Cour Carree zabudowaniami projektu Louisa Le Vau, Charles'a Le Bruna i Claude'a Perraulta. Ten ostatni jest projektantem reprezentacyjnej fasady wschodniej z trzema ryzalitami połączonymi monumentalną kolumnadą. Wcześniej bo w 1665 odrzucono koncepcję skrzydła wschodniego zaprojektowaną przez Gianlorenzo Berniniego.




Tytuł: Odp: Luwr
Wiadomość wysłana przez: Jacek Kierach w Kwiecień 08, 2017, 18:50:11
Galeria Królewska w Luwrze
Zbiory
Dział Sztuki Bliskiego Wschodu
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/33/Victory_stele_of_Naram_Sin_9064.jpg/800px-Victory_stele_of_Naram_Sin_9064.jpg)
Stela Naramsina 2254-2218 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b4/Codice_di_hammurabi_03.JPG/800px-Codice_di_hammurabi_03.JPG)
Stela z kodeksem Hammurabiego ok. 1700 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Stele_of_Vultures_detail_01-transparent.png)
Stela sępów ok. 2450 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/Vase_Entemena_Louvre_AO2674.jpg/800px-Vase_Entemena_Louvre_AO2674.jpg)
Srebrna waza Entemeny ok. 2400 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/23/Gudea_of_Lagash_Girsu.jpg/800px-Gudea_of_Lagash_Girsu.jpg)
Posągi Gudei ok. 2120 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b5/Louvre-Khorsabad-Human_Headed_Winged_Bulls.jpg/1920px-Louvre-Khorsabad-Human_Headed_Winged_Bulls.jpg)
Wrota z Chorsabad 721-705 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d0/Mesopotamia001.jpg/800px-Mesopotamia001.jpg)
Sargon II i dygnitarz. Reliefy z pałacu Sargona II w Khorsabad 721-705 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a8/PazuzuDemonAssyria1stMil_2.jpg/800px-PazuzuDemonAssyria1stMil_2.jpg)
Posążek bożka Pazuzu po 1000 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b7/Pot_Ras_Shamra_Louvre_AO19250-b.jpg/1024px-Pot_Ras_Shamra_Louvre_AO19250-b.jpg)
Zabytki z Ras Szamra późna epoka brązu
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ef/Ebish-Il_Louvre_AO17551.jpg/800px-Ebish-Il_Louvre_AO17551.jpg)
Posąg Ebih-Ila z Mari ok. 2400 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/Servants_holding_throne_Dur_Sharrukin_AO19882.jpg)
Reliefy asyryjskie 713–716 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a9/Archers_frieze_Louvre_AOD488.jpg/1280px-Archers_frieze_Louvre_AOD488.jpg)
Malowany fryz z przedstawieniem Łuczników Dariusza I ok. 510 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4f/Assyrian_lion_DSC00909.JPG/1920px-Assyrian_lion_DSC00909.JPG)
Panel z lwem z Drogi Procesyjnej w Babilonie 605-562 p.n.e.
Tytuł: Odp: Luwr
Wiadomość wysłana przez: Jacek Kierach w Kwiecień 09, 2017, 11:02:15
Dział Sztuki Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu
Dział Sztuki Starożytnej Grecji, Etrurii i Rzymu prezentuje dzieła sztuki z basenu Morza Śródziemnego datowane od neolitu do VI wieku n.e. Zakres zbiorów obejmuje zabytki z okresu cykladzkiego do upadku Imperium rzymskiego. Część ta należy do najstarszych zbiorów, wchodziła w skład kolekcji królewskiej, część z nich została nabyta przez Franciszka I.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Nike_of_Samothrake_Louvre_Ma2369_n2.jpg/800px-Nike_of_Samothrake_Louvre_Ma2369_n2.jpg)
Nike z Samotraki (skrzydlata Wiktoria), marmur, ok 190 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/61/Phi_figurines_Louvre_MNE_1007.jpg/800px-Phi_figurines_Louvre_MNE_1007.jpg)
Figurka z Myken XIII w. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b1/Column-krater_Louvre_E628.jpg/800px-Column-krater_Louvre_E628.jpg)
Krater kolumienkowy z Koryntu ok. 600 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a5/Lapithai_frieze_Louvre_LL87.jpg/800px-Lapithai_frieze_Louvre_LL87.jpg)
Fragmenty Partenonu V w. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/Stymphalos_metope_Olympia_Louvre_MA717AC.jpg/800px-Stymphalos_metope_Olympia_Louvre_MA717AC.jpg)
Fragmenty świątyni Zeusa z Olimpii IV w. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2f/Borghese_Vase_Louvre_Ma86_n6.jpg/800px-Borghese_Vase_Louvre_Ma86_n6.jpg)
Waza Borghese ok. 40–30 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e0/Venus_de_Milo_Louvre_Ma399_n2.jpg/320px-Venus_de_Milo_Louvre_Ma399_n2.jpg)
Wenus z Milo 150 – 125 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/22/Apollo_Saurocton_Louvre.jpg/320px-Apollo_Saurocton_Louvre.jpg)
Apollo z jaszczurką Kopia rzymska na podstawie oryginału Praksytelesa IV w. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Herakles_Pholos_Louvre_MNE940.jpg/800px-Herakles_Pholos_Louvre_MNE940.jpg)
Hydria 520–510 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c3/Louvre%2C_sarcofago_degli_sposi_00.JPG/800px-Louvre%2C_sarcofago_degli_sposi_00.JPG)

Sarkofag etruski 520–510 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Venus_Arles.jpg)
Wenus z Arles k. I w. n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7d/Artemis_Gabii_Louvre_Ma529_n1.jpg/320px-Artemis_Gabii_Louvre_Ma529_n1.jpg)
Diana z Gabii I w.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2a/Diane_de_Versailles_Leochares_2.jpg)
Diana z Wersalu I lub II w. n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/Sarcophagus_Ariadne_Louvre_Ma1346.jpg/1024px-Sarcophagus_Ariadne_Louvre_Ma1346.jpg)
Sarkofag Ariadny 230-35 r. n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/01/Augustus_Prima_Porta_Louvre_Ma1247_n2.jpg/800px-Augustus_Prima_Porta_Louvre_Ma1247_n2.jpg)
Popiersie cesarza Oktawiana Augusta I w. n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Imperial_group_Mars_Venus_Louvre_Ma1009.jpg/320px-Imperial_group_Mars_Venus_Louvre_Ma1009.jpg)
Wenus i Mars między 120 a 140 r. n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/01/Borghese_Gladiator_Louvre_Ma_527_n1.jpg/800px-Borghese_Gladiator_Louvre_Ma_527_n1.jpg)
Szermierz Borghese ok. 100 r. n.e. na podstawie greckiego oryginału z IV w. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/36/Kore_Heraion_Samos_Louvre_Ma686.jpg/320px-Kore_Heraion_Samos_Louvre_Ma686.jpg)
Hera z Samos  około 560 r. p.n.e
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bd/ApolloPiombino.jpg/320px-ApolloPiombino.jpg)
Apollo z Piombino I w p.n.e
Tytuł: Odp: Luwr
Wiadomość wysłana przez: Jacek Kierach w Kwiecień 09, 2017, 13:06:15
Dział Sztuki Starożytnego Egiptu

(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/The_seated_scribe.jpg)
Siedzący skryba z Sakkary, Egipt, piaskowiec i alabaster, ok. 2600 a 2350 r. p.n.e
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/51/Louvre_sphinx.jpg/800px-Louvre_sphinx.jpg)
Sfinks XII dynastia, ok. 2000 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c4/Irethorru_Osiris_Isis_N3387_mp3h8810.jpg/800px-Irethorru_Osiris_Isis_N3387_mp3h8810.jpg)
Stela z krypty Ozyrysa
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/Akhenathon_and_Nefertiti_E15593_mp3h8771.jpg/800px-Akhenathon_and_Nefertiti_E15593_mp3h8771.jpg)
Echnaton i Nefertiti po 1345 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/Denderazodiac.jpg)
Zodiak z Dendery 50 r. p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4a/Stele_of_Qadesh_8976.jpg/800px-Stele_of_Qadesh_8976.jpg)
Stela z Kadesz
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/01/Egypte_louvre_066.jpg)
Figurki Ozyrysa, Izydy i Horusa 874–850 p.n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8e/Louvre_032007_09.jpg)
Kolos Ramzesa II
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e2/Fayum-84.jpg)
Portret z Fajum 120-130 r. n.e.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/89/Rosetta_stone.jpg)
Kamień z Rosetty
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Gebel_el-Arak_knife_mp3h8783-black.jpg/800px-Gebel_el-Arak_knife_mp3h8783-black.jpg)
Nóż z Gebel el-Arak
Tytuł: Odp: Luwr
Wiadomość wysłana przez: Jacek Kierach w Kwiecień 09, 2017, 13:33:13
Dział Sztuki Islamu

(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/94/Casket_ivory_Louvre_UCAD4417.jpg/800px-Casket_ivory_Louvre_UCAD4417.jpg)
Kufer, kość słoniowa, srebro, Hiszpania, 966 r.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a1/Cup_lustre_Louvre_OA8179.jpg/800px-Cup_lustre_Louvre_OA8179.jpg)
Misa z ornamentem palmetowym Irak, IX w.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e1/Dish_epigraphic_Louvre_AA96.jpg/800px-Dish_epigraphic_Louvre_AA96.jpg)
Talerzyk epigraficzny z kuficzną inskrypcją Khurasan (Iran), XI–XII w.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3e/Candlestick_lion_protomes_Louvre_MAO357.jpg/800px-Candlestick_lion_protomes_Louvre_MAO357.jpg)
Brązowy świecznik z lwimi głowami Khurasan, Iran, XII w.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f3/Bassin_Syrie_1.JPG/800px-Bassin_Syrie_1.JPG)
Fragment tzw. Misy Św. Ludwika Egipt, lub Syria XII w.-1320-40 r.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/aa/Vaseapothicaire.jpg/800px-Vaseapothicaire.jpg)
Egipski wazon inskrypcyjny Egipt, XIV w.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a9/Cup_carnations_Louvre_OA6325.jpg/800px-Cup_carnations_Louvre_OA6325.jpg)
Waza osmańska Iznik, Turcja, XVI w.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/29/Bottle_landscape_Louvre_8168.jpg/320px-Bottle_landscape_Louvre_8168.jpg)
Wazon z malowidłem pejzażowym Iran, XVII w.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a9/Tile_girl_-_Iran_-_Louvre_museum_-_AD_27814.jpg/800px-Tile_girl_-_Iran_-_Louvre_museum_-_AD_27814.jpg)
Kafel z przedstawieniem kobiety Pn.-zach. Iran XVII w.

Tytuł: Odp: Luwr
Wiadomość wysłana przez: Jacek Kierach w Kwiecień 09, 2017, 13:57:06
Dział Malarstwa

(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/14/Jan_van_Eyck_070.jpg/800px-Jan_van_Eyck_070.jpg)
Jan van Eyck, Madonna kanclerza Rolina
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9f/Quentin_Massys_001.jpg/800px-Quentin_Massys_001.jpg)
Quentin Massys, Bankier z żoną
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/da/Albrecht-self.jpg/800px-Albrecht-self.jpg)
Albrecht Dürer Autoportret z kwiatem mikołajka
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fd/Rogier_van_der_Weyden_030.jpg/800px-Rogier_van_der_Weyden_030.jpg)
Rogier van der Weyden Zwiastowanie
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bb/Peter_Paul_Rubens_035.jpg/800px-Peter_Paul_Rubens_035.jpg)
Przybycie Marii Medycejskiej do Marsylii
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a6/Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_023.jpg/800px-Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_023.jpg)
Rembrandt van Rijn Wieczerza w Emaus
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Jan_Vermeer_van_Delft_016.jpg)
Jan Vermeer Koronczarka
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/06/Willem_Claesz._Heda_002.jpg/800px-Willem_Claesz._Heda_002.jpg)
Willem Claesz Heda Martwa natura
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ec/Mona_Lisa%2C_by_Leonardo_da_Vinci%2C_from_C2RMF_retouched.jpg/800px-Mona_Lisa%2C_by_Leonardo_da_Vinci%2C_from_C2RMF_retouched.jpg)
Leonardo da Vinci, Mona Lisa, olej na desce, 1503-19, prawdopodobne wykonana podczas pobytu artysty na dworze króla Franciszka I.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8c/Cimabue_-_Maest%C3%A0_du_Louvre.jpg/800px-Cimabue_-_Maest%C3%A0_du_Louvre.jpg)
Cimabue Madonna z Dzieciątkiem i aniołami
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/Giotto_di_Bondone_002.jpg/320px-Giotto_di_Bondone_002.jpg)
Giotto di Bondone Stygmatyzacja Św. Franciszka
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a3/Fra_Angelico_078.jpg/800px-Fra_Angelico_078.jpg)
Fra Angelico Koronacja Marii i żywot św. Dominika
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/44/Leonardo_da_Vinci_-_Virgin_and_Child_with_St_Anne_C2RMF_retouched.jpg/800px-Leonardo_da_Vinci_-_Virgin_and_Child_with_St_Anne_C2RMF_retouched.jpg)
Leonardo da Vinci Święta Anna Samotrzeć
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Leonardo_Da_Vinci_-_Vergine_delle_Rocce_%28Louvre%29.jpg/800px-Leonardo_Da_Vinci_-_Vergine_delle_Rocce_%28Louvre%29.jpg)
Leonardo da Vinci Madonna w grocie
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/24/Raffael_009.jpg/800px-Raffael_009.jpg)
Rafael Santi Piękna Ogrodniczka
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e0/Paolo_Veronese_008.jpg/1024px-Paolo_Veronese_008.jpg)
Paolo Veronese Gody w Kanie Galilejskiej
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/23/Tizian-Madonna_mit_dem_Kaninchen.jpg/800px-Tizian-Madonna_mit_dem_Kaninchen.jpg)
Tycjan Madonna z króliczkiem
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/64/Henri_Bellechose_001.jpg/800px-Henri_Bellechose_001.jpg)
Komunia święta i męczeństwo św. Dionizego
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fb/Enguerrand_Quarton%2C_La_Piet%C3%A0_de_Villeneuve-l%C3%A8s-Avignon_%28c._1455%29.jpg/800px-Enguerrand_Quarton%2C_La_Piet%C3%A0_de_Villeneuve-l%C3%A8s-Avignon_%28c._1455%29.jpg)
Enguerrand Quarton Pieta z Villeneuve-les-Avignon
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/3d/Georges_de_La_Tour_025.jpg/800px-Georges_de_La_Tour_025.jpg)
Georges de La Tour Oszust z asem karo
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2d/El_Greco_-_Saint_Louis_roi_de_France_et_un_page_02.jpg/800px-El_Greco_-_Saint_Louis_roi_de_France_et_un_page_02.jpg)
El Greco Święty Ludwik
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ad/Jos%C3%A9_de_Ribera_017.jpg/320px-Jos%C3%A9_de_Ribera_017.jpg)
José de Ribera Kaleka
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/18/Diego_Vel%C3%A1zquez_025.jpg/800px-Diego_Vel%C3%A1zquez_025.jpg)
Diego Velázquez Portret infantki Margarety Theresia
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/13/Nicolas_Poussin_-_L%27Inspiration_du_po%C3%A8te_%28Nieders%C3%A4chsisches_Landesmuseum%29.jpg/800px-Nicolas_Poussin_-_L%27Inspiration_du_po%C3%A8te_%28Nieders%C3%A4chsisches_Landesmuseum%29.jpg)
Nicolas Poussin Natchnienie poety   
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/df/Nicolas_Poussin_-_Et_in_Arcadia_ego_%28deuxi%C3%A8me_version%29.jpg/1280px-Nicolas_Poussin_-_Et_in_Arcadia_ego_%28deuxi%C3%A8me_version%29.jpg)
Et in Arcadia Ego Nicolas Poussin
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/cc/Georges_de_La_Tour_007.jpg/800px-Georges_de_La_Tour_007.jpg)
Pokutująca Maria Magdalena,Georges de La Tour
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/32/JohannesVermeer-TheAstronomer%281668%29.jpg/800px-JohannesVermeer-TheAstronomer%281668%29.jpg)
Astronom,Johannes Vermeer
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6b/Peter_Paul_Rubens_-_Marie_de_Medicis_as_Bellona2.jpg)
Portret Marii Medycejskiej,Peter Paul Rubens
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/20/Rembrandt_De_aartsengel_verlaat_Tobias_en_zijn_gezin._1637.jpg)
Archanioł Rafał opuszczający Tobiasza,Rembrandt
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5d/Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_022.jpg/1024px-Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_022.jpg)
Wieczerza w Emaus, Rembrandt
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2c/Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_016.jpg/1024px-Rembrandt_Harmensz._van_Rijn_016.jpg)
Batszeba w kąpieli,Rembrandt
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/53/VicesVertusMantegna.jpg/1280px-VicesVertusMantegna.jpg)
Triumf cnoty,Andrea Mantegna
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/Madone_VictoireMantegna.jpg)
Matka Boska Zwycięska,Andrea Mantegna
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b8/Leonardo_da_Vinci_-_Saint_John_the_Baptist_C2RMF_retouched.jpg/800px-Leonardo_da_Vinci_-_Saint_John_the_Baptist_C2RMF_retouched.jpg)
Jan Chrzciciel,Leonardo da Vinci
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/94/Baldassare_Castiglione%2C_by_Raffaello_Sanzio%2C_from_C2RMF_retouched.jpg/800px-Baldassare_Castiglione%2C_by_Raffaello_Sanzio%2C_from_C2RMF_retouched.jpg)
Portret Baldassare Castiglionego,Rafael Santi
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f7/Le_Grand_Saint_Michel%2C_by_Raffaello_Sanzio%2C_from_C2RMF_retouched.jpg/800px-Le_Grand_Saint_Michel%2C_by_Raffaello_Sanzio%2C_from_C2RMF_retouched.jpg)
Święty Michał pokonuje szatana,Rafael Santi
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/11/La_Diseuse_de_bonne_aventure%2C_Caravaggio_%28Louvre_INV_55%29_02.jpg/1280px-La_Diseuse_de_bonne_aventure%2C_Caravaggio_%28Louvre_INV_55%29_02.jpg)
Wróżenie z ręki,Caravaggio
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c5/Michelangelo_Caravaggio_069.jpg/800px-Michelangelo_Caravaggio_069.jpg)
Zaśnięcie Marii,Caravaggio
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/21/Paolo_Veronese%2C_The_Wedding_at_Cana.JPG/1280px-Paolo_Veronese%2C_The_Wedding_at_Cana.JPG)
Gody w Kanie,Paolo Veronese
Tytuł: Odp: Luwr
Wiadomość wysłana przez: Jacek Kierach w Kwiecień 09, 2017, 14:26:46
Dział Rzeźby

(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0e/Charles_V_et_Jeanne_de_Bourbon.jpg/800px-Charles_V_et_Jeanne_de_Bourbon.jpg)
Anonimowy artysta francuski, Karol V i Joanna de Burbon, piaskowiec, XIV w. Dawniej dekoracja elewacji gotyckiego Luwru
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2b/Louvre_vierge_assise_rf1486.jpg/320px-Louvre_vierge_assise_rf1486.jpg)
Gotycka Madonna z Dzieciątkiem z Joigny
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/40/Tomba_di_Philippe_Pot.JPG/800px-Tomba_di_Philippe_Pot.JPG)
Nagrobek Philippa Pota
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2b/Louvre_statue_DSC00917.jpg/800px-Louvre_statue_DSC00917.jpg)
Pierre Paul Puget Milon z Crotony
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/76/Marly_horse_Louvre_MR1802.jpg/800px-Marly_horse_Louvre_MR1802.jpg)
Guillaume Coustou Jeździec z Marly
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Erhart-madalena.jpg)
Gregor Erhart Maria Magdalena
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/90/Michelangelo-The_Rebellious_Slave.jpg/800px-Michelangelo-The_Rebellious_Slave.jpg)
Michał Anioł Zbuntowany jeniec
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/bb/Dying_slave_Louvre_MR_1590.jpg/320px-Dying_slave_Louvre_MR_1590.jpg)
Michał Anioł Umierający jeniec
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/08/Louvre_childebert_ml93.jpg/320px-Louvre_childebert_ml93.jpg)
Król Childebert

Tytuł: Odp: Luwr
Wiadomość wysłana przez: Jacek Kierach w Kwiecień 09, 2017, 14:34:58
Dział Rzemiosła Artystycznego
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1f/Triptych_Harbaville_Louvre_OA3247_recto.jpg/800px-Triptych_Harbaville_Louvre_OA3247_recto.jpg)
Bizantyjski Tryptyk Harbaville, kość słoniowa, Konstantynopol, X w.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/23/Saint_Blaise_Louvre_OAR504.jpg/800px-Saint_Blaise_Louvre_OAR504.jpg)
XIII-wieczny francuski witraż, przedstawiający Św. Błażeja
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/58/Virgin_and_Child_of_Jeanne_d%27Evreux.jpg/320px-Virgin_and_Child_of_Jeanne_d%27Evreux.jpg)
Madonna z Dzieciątkiem Joanny d'Evreux
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/49/Louvre_037a.jpg/800px-Louvre_037a.jpg)
Poliptyk z Marią i Dzieciątkiem Jezus
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/87/Sceptre_de_Charles_V.jpg/800px-Sceptre_de_Charles_V.jpg)
Berło Karola V
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ae/Box_holy_oils_Louvre_OA6935.jpg/800px-Box_holy_oils_Louvre_OA6935.jpg)
Późnoromańska emalia limuzyjska. XIII-wieczna puszka na oleje święte.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8c/Henri_II_Limoges.jpg/800px-Henri_II_Limoges.jpg)
Renesansowa emalia limuzyjska. Plakietka z wizerunkiem Henryka II
Tytuł: Odp: Luwr
Wiadomość wysłana przez: Jacek Kierach w Kwiecień 09, 2017, 14:39:21
Dział Rysunku i Grafik

(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/99/Parement_de_Narbonne.jpg)
Antependium z Narbonny, XIV w.
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1a/Die_Taufe_Christi.png)
Mistrz E.S. Chrzest Chrystusa
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/Pisanello%2C_buoi%2C_new_york.jpg)
Pisanello Dwa byki
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/Portrait_of_a_Young_Woman%2C_by_Hans_Holbein_the_Younger.jpg/800px-Portrait_of_a_Young_Woman%2C_by_Hans_Holbein_the_Younger.jpg)
Hans Holbein Młodszy Portret młodej kobiety
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/03/TheShipOfFools%28BoschDrawingStudy%29.jpg)
Hieronim Bosch Statek szaleńców
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6f/Isabella_d%27este.jpg/800px-Isabella_d%27este.jpg)
Leonardo da Vinci Portret Isabelli d’Este
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0e/Rembrandt_van_Rijn_189.jpg)
Rembrandt van Rijn Widok na most Grimnessesluis, w Amsterdamie
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/70/Trois_t%C3%AAtes_d%27hommes_en_relation_avec_le_lion.jpg)
Charles le Brun, Trzy głowy, 1671 r.